Неки резултати анкетног истраживања – Сарадња са трећим добом дијаспоре у области спортске рекреације, културе и уметности…
Планирање, организацију и реализацију анкетног истраживања – Сарадња са трећим добом дијаспоре у области спортске рекреације, културе и уметности извршило је Удружење – Београдски покрет трећег доба Дорћолијада – Београд током 2016 године. Поменуто истраживање се односи на повезивање и међусобну сарадњу са житељима трећег доба дијаспоре у циљу чувања и неговања српског културног, етничког, језичког и верског идентитета. Анкетно истраживање је реализовано уз подршку Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова Србије, као и у сарадњи са Српском Православним црквом.
Састав пројектног тима који је учествовао у припреми и реализацији Анкете: Аутор – руководилац пројекта – Душан Максимовић, проф.; Саветник за сарадњу са црквеним општинама у расејању – Протојереј Др.Радомир Поповић; Мастер менаџер, логистичко-административна подршка – Борка Радовановић, дипл. правник; Саветник за спровођење анкетног истраживања- Славољуб Милошевић, социолог; Саветник за програмске сусрете житеља трећег доба матице и дијаспоре Душан Сердаревић, дипл. инг.; Представник житеља трећег доба у дијаспори – Мирјана Максимовић, Белгија.
Остваривање комуникације и сарадње са нашом дијаспором трећега доба је један од основних циљева ове Aнкете. Анализирана је мапа насељености наше дијаспоре на основу постојећих статистичких података, података којима располаже Управа за сарадњу с дијаспором МСП Србије, Српска православна црква и других података.
Анкетни упитник је попуњаван анонимно и реализован путем стратификованог узорка. Од учесника анкете су прикупљени општи и демографски подаци, лични ставови, мишљења, уверења и осећања, испитивана је мотивација и интересовање житеља трећега доба дијаспоре, прикупљени су њихови предлози и сугестије у вези повезивања и сарадње са матицом у области спортско рекреативних активности, култури, уметности, чувању и неговању српског културног и верског идентитета и сл.
Испитали смо ставове и мишљења о заинтересованости дијаспоре за повратак у земљу, степену мотивације, познавању прописа и законске регулативе у вези са сигурношћу улагања капитала у нашу земљу, радног ангажовања, почетку бизниса, отварања фирми и сл.
Поред дистрибуције преко 100 штампаних упитника путем поште и непосредног слања, успоставили смо и значајну Интернет комуникацију припремом и слањем близу 100 Електронских упитника у преко 20 земаља одређеним српским савезима, удружењима, заједницама, појединцима и сл. који окупљају наше грађане у дијаспори.
Формирали смо базу података коришћењем знатног броја сређених Е-mail адреса објављених на порталу Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова Србије.Такође је Српска Православна црква обезбедила коришћење сопствених и Е-mail адреса Српске православне епархије средњоевропске,Епархије западноевропске, Епархијебританскоскандинавске, Западноамеричке Епархије и др.
Поред тога користрили смо Е-mail контакате којима располаже наше Удружење, као и групне и појединачне Facebook адресе наше дијаспоре остварујући Facebook комуникацију. О току и реализацији Анкете и манифестацији Дорћолијада спорта, здравља у културе трећег доба информисали смо јавност преко сопственог Интернет портала www.dorcolijada.com затим на медијским наступима, на организиваним презентацијама делатности Удружења – БПТД Дорћолијаде и на друге начине.
Постигнути циљеви овог Анкетног истраживања су успешно остваривање непосредне комуникације и сарадње са нашом дијаспором трећега доба као циљном групом овог анкетног истраживања. Кроз реализацију Пројекта остварено је повезивање и међусобна сарадњи Београдског покрета трећег доба Дорћолијада са житељима трећег доба наше дијаспоре у области спортске рекреације, културе и уметности.Та сарадња се односи на успостављање Интернет комуникације путем размене мејлова, комуникације преко друштвених мрежа, међусобне обостране посете и размену искустава посебно са Друштвом пензионера ’’Синђелић’’ из Гетеборгa, Шведска. Остварено је непосредно учешће представника дијаспоре трећега доба у спортско рекреативној манифестацији Дорћолијада спорта, здравља и културе трећега доба која се већ традиционално организује сваке године у Београду. Реализован је организовани Програм посете и боравка представника дијасппре у нашој земљи, размена Интернет портала са више друштава које окупљају нашу дијаспору у иностранству и сл.
Представници Удружења –БПТД Дорћолијаде, 2016 године, обишли су наше пријатеље у дијаспори – Друштво пензионера ’’Синђелић’’ из Гетеборга – Шведска. Том приликом смо их информисали о нашим програмским активностима, истраживањима која вршимо и предстојећој спортско рекреативној манифестацији Дорћолијада спорта, здравља и културе трећег доба у Београду. Договорена је даља сарадња са дијаспором Гетеборга и успостављен контакт са дијаспором Диселдорфа ради сарадње у области културе и уметности трећега доба.
Посебно је запажена и остварена већа посета дијаспоре нашем порталу www. dorcolijada.com на коме се редовно објављују све наше програмске активности као и свакодневно аутоматско преузимање од Танјуга и других информативних агенција информација о актуелним друштвеним догађањима у области спортско рекреативних активности, културе и уметности у нашој земљи и др.
За потребе Websajta dorcolijada.com и часописа ’’Геронтoлогија’’, 2018 године, објављујемо део анкетних резултата за које сматрамо да могу да буду од интереса за планирање даљих истраживања у овој области.
Анкети се одазвало укупно 83 учесника – житеља наше дијаспоре трећега добаи то из: Шведске 24,05%, Немачке 17,72%, Аустрије 12,66 %, Швајцарске 10,13%, Белгије 6,33%, Француске 5,06%, Холандије 3,80%, Аустралије 3,80, САД 3,80%, Португалије 2,53% и Кипра 2,53% и по 1,27% из Шпаније, Италије, Норвеске, Енглеске, Македоније и Канаде.
У Анкети је учествовало 66,80% житеља дијаспоре пореклом из Уже Србије, 19,51% из Војводине, 7,32% из БиХ, 1,27% из Репиблике Српске, 1.27% са Косова, 1.27% из Македонија, 1,27% из Црне Горе и 1.27% из Хрватске.
Анкетом је обухваћено 51,9% жена и 48,1% мушкараца.
Учешће у Анкети житеља трећега доба дијаспоре по годинама старости је следеће: до 50 година старости 8,87%, 50 – 60 година 53,16%, 60 до 70 година 26,59%, 70 до 80 година 3,81% и преко 80 година 2,54%, а податак о годинама старости није дало 5,03% уз образложење да тај податак спада уприватност.
Према занимању 21,52% учесника у Анкети су пензионери, 30,38% житељи дијаспоре са високом стручном спремом, 30,38% са средњим стручном спремом 17,72%.
Према брачном статусу учесника у Анкети је: ожењен/удата 68,5%, неожењен /неудата 3,8%, разведен/разведена 8,9%, удовац/удовица 8,9%.
Учесници анкете су отишли у иностранствоу 59,5% сами, односно у 40,5% са породицом.
Учесници анкете су оценили своју животну оријентацијуу 74,4% случајева као оптимистичку, 3,8 % као песимистичку и 21,8 нема одређења.
Задовољство живљења у иностранству – испитаници су у 84,8% случајева задовољни, 11,4% је делимично задовољно и 3,8% је незадовољно.
У животном окружењу у иностранству испитаницима највише недостају родбина и пријатељи – 28,3%, домаћа атмосфера и дружење – 23,33, земља матица, обичаји, кухиња – 23,33%, имају све што им је потребно – 25%.
Хоби активности које испитаници обављају због личног задовољства су рекреативне спортске активности у 35% случајева, шетње, излети, путовања – 16,67%, друштвени и хуманитарни рад – 10%,читање – 8,3%, друштвене игре – 5%, музика – 6,67%, неговање цвећа – 5%, и не упражњава хоби активности – 13,33%.
Учесталост посета родним крају – сваке годинепосећује свој родни крај – 16,5%, сваке 2 до 3 године – 22,8%, једном у 5 година – 20,3%, једном у 10 година – 32,9%, једном у 20 и више година – 2,5% и никад не посећује свој родни крај 5,1%
Исказане потребе за услугама здравственог туризма – анкетирани су изразили жељу за боравком у Врњачкој Бањи у 18,18% случајева, Соко Бањи 16,36%, Рибарској Бањи 16,36%, Луковској Бањи 12,73%, Меленци Бањи 12,73%, Ждрело Бањи 12,73%, Бањи Врујци 10,91%.
Заинтересованост за посету и учешће у појединим значајнијим догађајима у Србији осказана је кроз Интерес за велике спортске догађаје у земљи у 18,2% случајева, за спортско рекреативне манифестације трећег доба у земљи 13,6%, за учешће у значајним културно – уметничким манифестацијама трећег доба у земљи 16,7%, за организована туристичка путовања по Србији у летњој и зимској сезони 22,7%, за организована вансезонска путовања по Србији 31,8%, за прославе и дружења у време новогодишњих, верских и државних празника 18,2% и није заинтересовано 40,9% испитаника.
Заинтересованост за учешће на годишњој Манифестацији Четврта Дорћолијада спорта, здравља и културе трећега доба у Београду (традиционалне спортско рекреативне игре на отвореном стадиону уз прилагођене спортске дисциплинеза старије: Пикадо; Фудбал – пенали на мале голове без голмана; Кошарка – слободнабацања; Боћање; и Шах – исказало је 17,9% испитаника, није заинтересовано 47,4% и нема став о томе 34,6% учесника у анкети.
Од знаменитости испитаници би желели у Београду да обиђу Авалски торањ у 53,6% случајева, Калемегдан у 17,9%,Храм Светог Саве 67,9%,Музеј православне цркве у 75%, Конак Кнегиње Љубице у 28,6%, Стари двор у 32,1%, Народни музеј у Београду у 67,9%, Народно позориште у Београду у 32,1%, Кућу цвећа – маузолеј Ј. Б. Тита у 10,7%, Винчу – Бело брдо у 21,4%, Скадарлију у 17,9%, и да разгледају Београд вожњом бродом са река 32,1%.
За ову Анкету учесници су сазнали преко Интернета у 50,7% случајева, преко пријатеља 24,7%, и у црквеној општини 24,7%.
Укупни резултати овог анкетног истраживања презентовани су, у циљу информисања о реализованом Пројекту, Управи за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова Србије и Српској Православној цркви који су пружили знатну подршку у његовој практичној реализацији.
Резултате истраживања ће Удружење – Београдски покрет трећег доба Дорћолијада користити у раду за своје потребе ради успостављања даље сарадње са трећим добом наше дијаспоре. Део резултата истраживања бјављујемо и на Websajtu dorcolijada.com са кога ће моћи да их преузму и други заинтересовани портали наше дијаспоре, а доступни су и другим заинтересованим медијима, институцијама, друштвима, удружењима, туристичким и другим организацијама.
Руководилац Пројекта Душан Максимовић,проф.
Predstavnici Beogradskog pokreta treceg doba Dorćolijade obisli su nase prijatelje u dijaspori – Udruženje penzionera iz Geteborga – Svedska. Tom prilikom informisali smo ih o nasim programskin aktivnostima i predstojećoj manifestaciji Dorćolijada sporta, zdravlja i kulture trećeg doba u Beogradu
Udruzenje penzionera “Sindjelic“iz Geteborga srdacno je primilo nase predstavnike i tom prilikom upoznali smo domacine sa Anketnim istrazivanjem koje sprovodimo u cilju blize saradnje u oblasti sportsko rekreativnih aktivnosti, kulture i umetnosti.
Beogradski pokret treceg doba Dorcolijada sprovelo je istrazivanje medju nasom dijasporom u inostranstvu na svim kontinentima uz podrsku Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Srbije i u saradnji sa Srpskom Pravoslavnom crkvom.
=============================================================